Zioła, ziółka /Species/ – mieszanki drobno pokrojonych surowców roślinnych.

Napary /Infusum/ – jest to jedyna z najczęściej stosowanych form wyciągów z ziół. Odpowiednią ilość suszonych ziół /np. 1,2 łyżeczki/ zalewamy wrzątkiem i odstawiamy w naczyniu pod przykryciem na kilka lub kilkanaście minut. Można je także podgrzewać, ale nie powinny się gotować. Napary są nietrwałą postacią leków i powinny być spożyte w dniu przygotowania.

Odwary /Decoctum/ – odpowiednią ilość ziół zalewamy wodą i podgrzewamy aż do wrzenia, a następnie gotujemy jeszcze 3-5 minut. W przypadku roślin zawierających trudno rozpuszczalne substancje czas gotowania należy wydłużyć do 10 i więcej minut. Odstawiamy odwar na kilkanaście minut i po przecedzeniu możemy spożywać.

Maceraty / Maceratio/ – są to wodne wyciągi na zimno. Zioła zalewamy zimną wodą i odstawiamy na kilka godzin w temperaturze pokojowej.

Nalewki /Tincturae/ – etanolowodne lub etanolowoesterowe roztwory otrzymywane przez ekstrakcję, macerację lub perkolację jednego lub kilku surowców roślinnych np. Tinctura Gingo bilobae.

Intrakty /Intracta/ – wyciągi podobne z wyglądu do nalewek, otrzymywane ze świeżych roślin działaniem wrzącego etanolu, dzięki czemu zawarte w roślinie enzymy nie powodują rozkładu pierwotnych substancji czynnych np. Intractum Crataegi.

Wyciągi /Extracta/ – przetwory otrzymywane przez wytrawienie surowca roślinnego odpowiednim rozpuszczalnikiem i częściowe lub całkowite usunięcie rozpuszczalnika. Rozróżnia się wyciągi suche /extracta sicca/, z których całkowicie usunięto rozpuszczalnik, stanowiące proszek lub masę dającą się sproszkować oraz wyciągi płynne /extracta fluida/, które charakteryzują się tym, że najczęściej jedna część wyciągu płynnego odpowiada jednej części surowca roślinnego. Wyciągi zawierają 10-krotnie większą zawartość substancji czynnych niż nalewki np. Extractum Chamomillae fluidum.

Sok /Succus/ – wygnieciony ze świeżego surowca, często stabilizowany alkoholem np. Succus Taraxaci.

Mikstura /Mixtura/ – mieszanina naparów, odwarów, nalewek, syropów lub wyciągów.

Krople /Guttae/ – wyciągi lub roztwory substancji stosowane w dawkach określonych liczbą kropli np. Guttae stomachicae T

Syropy /Sirupi/ – wyciągi za świeżych lub suszonych ziół gotowane w roztworze cukru.

Olejki eteryczne /Oleum aethereum/ – produkt destylacji surowców aromatycznych parą wodną.

Granulaty /Granulata/ – otrzymuje się ze sproszkowanych ziół zmieszanych z substancją pomocniczą.

Tabletki /Tabulettae/ – sprasowane maszynowo suche wyciągi z ziół, często powlekane /drażetki/.

Kapsułki /Capsulae/ – sproszkowane zioła, suche ekstrakty z ziół powleczone otoczką skrobiową lub żelatynową